Umowa dożywocia czyli mieszkanie za utrzymanie. - data: 22.04.2016
Umowa dożywocia czyli mieszkanie za utrzymanie.

Z zagadnieniem przeniesienia własności (potocznie przekazania) mieszkania bliskim spotyka się bardzo wiele zwłaszcza starszych osób. Pojawia się wtedy sporo obaw związanych z tym, że przestaje się być właścicielem lokalu, nie mając pewności, co do swojego dalszego bytu.

Dobrym rozwiązaniem dla osób, które koniecznie chcą przekazać mieszkanie na własność, zachowując sobie prawo dożywotniego utrzymania jest zawarcie umowy o dożywocie.

Umowa dożywocia musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego i zawiera w sobie zapis uprawnień dożywotnika (osoby która przekazuje mieszkanie). Można ująć tu takie kwestie jak prawo do wyżywienia, ubrania, mieszkania, opłacania rachunków za media, opieki w chorobie, zorganizowania pogrzebu. Prawa te mogą zostać ustanowione na rzecz więcej niż jednej osoby.

W sytuacji, gdy dojdzie do pogorszenia relacji między osobą, której przekazaliśmy mieszkanie, a nami można uprawnienia z umowy dożywocia zamienić na rentę (świadczenie pieniężne).

Warto nadmienić, że umowa dożywocia nie jest brana pod uwagę, przy ustalaniu prawa do zachowku. Jest to więc szansa na przekazanie nieruchomości i uniknięcie przez uprawnionego (naszego spadkobiercę) płacenia innym spadkobiercom zachowku. Minusem są dosyć wysokie koszty zawarcia umowy, w szczególności związane z opłatami notarialnymi oraz podatku pcc (od czynności cywilnoprawnych) w kwocie 2% wartości nieruchomości.

Kancelaria Radcy Prawnego Vindex w Tczewie.
<< Powrót